Wydarzenia - Strona szkoły

Idź do spisu treści

Menu główne:

WYDARZENIA

17 stycznia 141 rocznica męczeństwa unitów drelowskich

Tego dnia pod tablicą pamiątkową przy drelowskiej świątyni zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. O godzinie 10.00 celebrowana była Eucharystia pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej Piotra Sawczuka.Na tą uroczystość przybyło wielu kapłanów m.in. dziekan dekanatu komarowskiego ks. Kanonik Henryk Prządka, były proboszcz parafii Drelów obecnie dziekan radzyński ks. Prałat Roman Wiszniewski oraz prezes Stowarzyszenia Pamięci Unitów Podlaskich Martyrium ks. Prałat Bernard Błoński. W Eucharystii uczestniczy młodzież szkolna nauczyciele, dyrekcja, rodzice i mieszkańcy Parafii Drelów
Dalsza część uczoczystosci odbyła się o w Gminnym Centrum Kultury. Rozpoczął się spektakl teatralny zatytułowany "Unicki Drelów 1915" . Na scenie sali widowiskowej oprócz młodzieży drelowskiego gimnazjum występuje ks. Marek Weresa- wikariusz parafii Drelów.
[podlasie24.regionalny portal internetowy]

1 września 2014r rozpoczeliśmy nowy rok szkolny
Pierwszego września na nowo rzpoczelismy rok szkolny. Witaj szkoło :) 

Dożynki i tańczące gimnazjalistki

Mieliśmy swój wkład w dożynki gminne - 24 sierpnia. Nauczyciele przygotowali na poczęstunek słodkie bułeczki. To dla ciała, natomiast dla ducha - program artystyczny przygotowany przez p. Małgorzatę Ewę Czernik pt. Tańczące ogrody. Nasze gimnazjalistki ubrane w piękne malowane ręcznie suknie zatańczyły na scenie wraz z p. malarką. Było na co patrzeć. Brawo dziewczyny!

Ze sztandarem w Wohyniu

Byliśmy gośćmi na obchodach 10-lecia Zespołu Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu. Sztandar naszego gimnazjum powiewał dumnie w pochodzie do kościoła wśród sztandarów pozostałych szkół tworzących Rodzinę Szkół imienia Unitów. Było uroczyście. Szczególnie podczas oficjalnej prezentacji wszystkich sześciu sztandarów. Mieliśmy możliwość udziału w koncelebrowanej mszy św. A potem podziwialiśmy ciekawy program artystyczny. Zaprzyjaźnionym szkołom podarowaliśmy pamiątki z Rekonstrukcji.

SZKOLNA MAJÓWKA Z UNITAMI

Piękną majową pogodę wykorzystaliśmy na wycieczkę „Szlakiem Unitów Drelowskich” . Uczniowie klas I wraz z p. Ewą Strok i ks. Markiem Weresą poznali miejsca związane z unitami. Wyprawa rozpoczęła się od naszego kościoła i sali pamięci, potem kapliczka w Pereszczówce, następnie miejsce po gajówce i krzyż w Borku. Na koniec zatrzymaliśmy się w Horodku. Gościem specjalnym naszej wycieczki była pani Małgorzata Ewa Czernik, która szukała weny do namalowania obrazu na temat dramatu rodziny Szymona Pawluka. Mamy nadzieję, że na Dni Drelowa ukończone dzieło obejrzą wszyscy zainteresowani, a potem znajdzie ono poczesne miejsce w naszej Galerii Unitów.

WIELKA REKONSTRUKCJA MĘCZEŃSTWA UNITÓW DRELOWSKICH

Takiego Święta w Drelowie nawet najstarsi nie pamiętają. Naszym półrocznym przygotowaniom do niezwykłego odtworzenia pięknej i chwalebnej historii małej ojczyzny sprzyjało wszystko łącznie z pogodą i ogromnym zainteresowaniem ze strony widzów i mediów. Aktorzy i ci zawodowi (P. Bożena i Jacek Dragunowie), i ci stworzeni na rzecz rekonstrukcji (drelowianie i grupy rekonstrukcyjne) spisali się na szóstkę. Wrażenia niesamowite. Pozostaną pamiątki – zdjęcia, film, broszury oraz świadomość, że ziemia drelowska uświęcona krwią Unitów to miejsce niezwykłe.

MARZEC …… REKONSTRUKCJA CORAZ BLIŻEJ

A my jesteśmy po kolejnej próbie, tym razem w plenerze. Dołączyli do nas przedstawiciele grupy rekonstrukcyjnej. Przyjechali konno zza Międzyrzeca – bo przecież bez koni nie ma kozaków. Poczuliśmy przedsmak atmosfery, która zapewne ogarnie wszystkich uczestników 30 marca. Na naszym planie scenicznym przed kościołem ludzie w różnym wieku; starsi, młodsi i całkiem mali. Wszyscy odpowiedzialni i zaangażowani. Wśród ludu drelowskiego broniącego swego kościoła także uczniowie gimnazjum. Bo przecież wiedzą, że : „Chluba przeszłości – dumą współczesności”. Zdjęcia z próby plenerowej można obejrzeć na Faceboku na stronie Wielka rekonstrukcja Męczeństwa Unitów Drelowskich

Rekonstrukcja już w realizacji

Działamy, działamy….. A pracuje nas bardzo dużo. Już w wrześniu powołaliśmy zespół ds., rekonstrukcji. Należą do niego oprócz naszego gimnazjum: Parafia Rzymsko – Katolicka pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Drelowie, Samorząd Gminy Drelów, Urząd Marszałkowski w Lublinie, Gminne Centrum Kultury w Drelowie, Stowarzyszenie Pamięci Unitów „Martyrium” w Siedlcach, Zespół Śpiewaczy Bagnoszki z Drelowa, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Drelowskiej, Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych z Drelowa, Bialskopodlaska Lokalna Grupa Działania, Drukarnia Poligraf w Drelowie, Ochotnicza Straż Pożarna Gminy Drelów.

Od grudnia trwają próby. Uczestniczy w nich coraz więcej osób. Reżyserzy – Bożena i Jacek Dragunowie z każdą próbą tworzą niezwykle sugestywny obraz sceniczny. Grupa aktorów, mimo że w różnym wieku, integruje się coraz bardziej. Staramy się jako potomkowie bohaterskich Unitów być ich godnymi spadkobiercami.

Jesteśmy też w sieci. Na Facebooku powstała strona zatytułowana: Wielka Rekonstrukcja Męczeństwa Unitów Drelowskich.

17.01.2014 Uroczystości 140. rocznicy męczeństwa Unitów rozpoczęte

Tak ważną rocznicę uczcimy w sposób wyjątkowy. Początek już za nami. 17 stycznia, jak zwykle od 11 lat, obchodziliśmy Święto Patronów Szkoły. Gościliśmy wielu znamienitych gości – z księdzem biskupem na czele. Przed kościołem złożyliśmy wiązankę kwiatów, zapaliliśmy znicze, a dodatkowo pamięć unitów uczciły trzy salwy armatnie. Po mszy św. dalszy ciąg uroczystości w GCK. Najpierw prezentacja p. L. Więckowskiego „Historia imienia szkoły”, a potem spektakl wg scenariusza i reżyserii p. Ewy Strok pt. „Największa jest miłość”. Szkolni aktorzy (wśród nich ks. wikary M. Weresa) otrzymali gromkie brawa i jak zawodowcy pozowali do zdjęć po spektaklu. Na atrakcyjność wystawianej sztuki wpłynęła urzekająca scenografia, którą wykonały p. Magdalena Witkowska i Małgorzata Ewa Czernik.

Po feriach ciąg dalszy przygotowań do rekonstrukcji. Przed nami bardzo dużo pracy, ale z pomocą Unitów wszystko jest możliwe.


10.12.2013 Spotkanie w teatrze z…. Jerzym Rogalskim

Szkolni aktorzy, przygotowujący się do styczniowego spektaklu o unitach, uczą się od najlepszych. W listopadzie uczestniczyliśmy w warsztatach teatralnych prowadzonych przez lubelskich aktorów – p. Bożenę i Jacka Dragunów. W grudniu byliśmy w Teatrze Juliusza Osterwy w Lublinie na sztuce pt. „Książę i żebrak”. Spektakl niezwykle barwny, dynamiczny i uczący nie tylko sztuki aktorskiej, ale też uniwersalnych prawd o życiu. Po przedstawieniu spotkanie z aktorem – p. Jerzym Rogalskim (filmowym Tośkiem z „Plebanii”). Niezwykle serdeczny, sympatyczny opowiedział nam o pracy aktora. Dowiedzieliśmy się m.in. o tym, że na początku przydzielano mu najczęściej role pastuszków, a do teatru od lat jeździ rowerem. Dodatkową atrakcją wycieczki był pobyt w trzygwiazdkowym Grandhotelu. Dzięki uprzejmości pani dyrektor zwiedziliśmy obiekt i zjedliśmy tam wyśmienity obiad. A obecnie ciężko pracujemy, bo styczeń tuż… tuż…


10.06.2013. Koło teatralne z Zielonki z wizytą w Drelowie

Nasz zespól teatralny wyjeżdżał już kilkakrotnie w tym roku ze spektaklem pt. „Krakowskie śluby”. Z zaproszenia na rewizytę skorzystali szkolni aktorzy z gimnazjum w Zielonce k. Warszawy. 10 czerwca odwiedzili Drelów i wystawili w GCK niezwykle wzruszający i ciekawy spektakl o swoim patronie – kardynale Stefanie Wyszyńskim. Po przedstawieniu goście z Zielonki w towarzystwie grupy naszych uczniów zobaczyli najciekawsze miejsca Drelowa, w tym oczywiście Horodek. Inicjatorem i sponsorem takiej integracji gimnazjów był
ks. Mieczysław Stefaniuk – rodowity drelowianin, a od ponad dwudziestu lat proboszcz w Zielonce.


22.05.2013. Diecezjalna Rodzina Szkół im. Unitów Podlaskich

Dramatyczna historia naszych patronów znajduje sobie poczesne i godne miejsce we współczesności. Dowodem tego jest dekret ustawiający Diecezjalne Rodziny Szkół im. Unitów Podlaskich podpisany 22 maja b.r. przez bp. W. Kiernikowskiego. Do Rodziny tej należą:

- Gimnazjum nr 1 im. Unitów Drelowskich w Drelowie

- Szkoła Podstawowa im. Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Hrudzie

- Gimnazjum im. Unitów Podlaskich w Łomazach

- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Unitów Podlaskich w Międzyrzecu Podlaskim

- Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Unitów Podlaskich w Olszance

- Zespół Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu

Patronat nad Diecezjalną Rodziną Szkół sprawuje Stowarzyszenie Pamięci Unitów Podlaskich „Martyrium” w Siedlcach.

09.10.2012 Konkurs Krasomówczy w Radzyniu Podlaskim

W pałacu Potockich, w Radzyniu Podlaskim 9 października 2012 roku odbyły się Wojewódzkie eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci i Młodzieży Szkolnej Z naszego gimnazjum w konkursie uczestniczyli Weronika Golec i Bartłomiej Kazimierski, prezentując walory turystyczne naszego regionu.Konkurs odbywał się w trzech kategoriach: uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Każdy uczestnik przygotował 5-minutowe wystąpienie, w którym prezentował zabytki, historię, walory przyrodnicze swego regionu, ciekawych ludzi z nim związanych. Temat wystąpienia Weroniki :,, Horodek - miejsce niezwykłe”, Bartka: ,,To nie będzie historia jakich wiele”. Następnie Weronika i Bartek zmierzyli się w spontanicznym zaprezentowaniu wylosowanego tematu. Ostatecznie Weronika zajęła czwarte miejsce, a Bartek drugie, dające awans do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się w Legnicy w dniach 22-25 listopada, Występy oceniało 7-osobowe jury pod przewodnictwem Teresy Ostasiewicz – nauczycielki języka polskiego w I LO w Radzyniu. Laureatom konkursu nagrody wręczył Józef Korulczyk, prezes Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych.

Przez weekend wybitna polska malarka zmieniła nasze gimnazjum

Małgorzata Ewa Czernik – wystawia swoje obrazy w Polsce i za granicą, pracowała jako scenograf w Teatrze Wielkim w Warszawie, jej obraz Matki Boskiej Hallerowskiej święcił Jan Paweł II, malowała dom aktorki Emilii Krakowskiej, ozdobiła swoimi pracami Teatr Guliwer w Warszawie i… przyjechała na trzy dni do Drelowa. Przeprowadziła warsztaty malarskie z 15-osobowa grupą młodzieży. Efekty zostały na ścianach naszego gimnazjum. Pan dyrektor łapał się za głowę; w jednej sali uczniowie namalowali akwarium, w innej figury geometryczne, jeszcze w innej kwiaty i krajobrazy. Tzw. „sala lustrzana ”przemieniła się w kolorowy ogród. Ale najważniejszy efekt to obraz (2,20m wysoki i 1,20m szeroki) pt.„Spadkobiercy Unitów”, który namalowała dla naszego gimnazjum sama pani Małgorzata Czernik. Inspiracji szukała w literaturze o tematyce unickiej, w naszych spektaklach, modliła się w Horodku, który ją zauroczył, podziwiała uśmiechniętą (jak mówiła) Matkę Boską w naszym kościele, rozmawiała z młodzieżą w szkole i na spotkaniu modlitewnym w sali katechetycznej. Z obawą rozpoczynała swoje dzieło. „Czuję wielką odpowiedzialność – mówiła – ale wiem, że Unici mi pomogą”. I dzieło powstało na naszych oczach. Zjawiskowe, fenomenalne, nadzwyczajne, zrodzone z natchnienia – to pierwsze oceny oglądających. Przesłanie jest czytelne: ofiara Unitów uświęciła ziemię drelowską. Albo - cytując księdza Marka: „ Krew męczenników rodzi nowych wyznawców”. Na obrazie jest historia i współczesność, nad którymi rozpościera swoje ramiona Anioł. Mamy nadzieję, że przemieni on naszych uczniów w …aniołków. Dziękujemy sponsorom.

Polsko-francuskiej przygody ciąg dalszy.

Udało się wreszcie naszym francuskim przyjaciołom przybyć na kilka dni z rewizytą do Polski, a dokładnie do Drelowa. Z tej przyczyny ostatni tydzień wakacji obfitował w różne atrakcje. Nasi uczniowie wraz z francuskimi przyjaciółmi przybliżyli sobie historię Drelowa, uczestniczyli w dożynkach powiatowych w Rokitnie, odwiedzili stadninę koni w Janowie, pospacerowali po Puszczy Białowieskiej, obejrzeli pokaz ratownictwa wodnego na żwirowni, brali udział w zajęciach warsztatowych w naszym GCK i w Hołownie. Przez cały czas doskonalili się w sprawnym posługiwaniu się językiem angielskim i francuskim, a nieraz od rozmowy aż ręce bolały. Polacy śpiewali „O Chanse Lise”, a Francuzi „W siną dal, w siną dal”. Było tak sympatycznie, że pożegnanie nie miało końca, łzy się lały strumieniami, a ludzie obściskiwali się wzajemnie po kilkakroć. Pozostały piękne wspomnienia i nadzieje na kolejne spotkanie.

Ciekawe lekcje….

Ciekawe, bo nietypowe. Mieliśmy lekcje języka polskiego w bibliotece gminnej. Prowadzili je nietypowi nauczyciele: dla klasy III a p. Jarosław Siudaj, dla III b p. Franciszek Stefaniuk, dla II a p. Adam Szulik. Czytali nam książki o podróżach. Pan poseł mniej czytał – więcej opowiadał, bo i było o czym. W tym roku jaki wiceprzewodniczący polskiej grupy Unii Międzyparlamentarnej odwiedził Tajwan i Ugandę. Podzielił się wrażeniami z tych egzotycznych krajów, pokazał nam zdjęcia. Na koniec jednak stwierdził: „Świat jest ciekawy, ale najpiękniejszy jest Drelów”.

12.03.2012 Spotkanie z historią Unitów

12 marca mieliśmy możliwość przybliżenia sobie historii unitów dzięki prelekcji, którą wygłosił p. dr Andrzej Szabaciuk – pracownik naukowy KUL. Pan Andrzej był naszym gościem podczas Święta Patronów. Widząc nasze zainteresowanie lokalną historią zgodził się na 2-godzinny wykład, w którym uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, ks. wikariusz i inne zainteresowane tematyką unicką osoby. Prelegent opowiadał niezwykle ciekawie o dramacie unitów. Swoją przebogatą wiedzę zdobył podczas pisania pracy doktorskiej na temat „Konwersja ludności pounickiej na katolicyzm w Królestwie Polskim w latach 1905–1915”. Zaprezentował nam także archiwalne dokumenty rosyjskie, które oglądaliśmy jako pierwsi w Polsce. To była niezwykła lekcja historii.

27.01.2012. Zasady rekrutacji szkół średnich

Ukazały się zasady rekrutacji do szkół średnich jakie będą obowiązywać w tym roku. Uczniów klas trzecich proszę o zapoznanie się zasady rekrutacji

24.01.2012 Wycieczka do Warszawy

W dniu 24 stycznia 2012r. odwiedziliśmy Warszawę. Kilkunastoosobowa grupa gimnazjalistów zwiedziła interaktywne Muzeum Fryderyka Chopina, uczestnicząc w niezwykle interesującej lekcji muzealnej, tematem której stała się Warszawa Chopina. W trakcie zajęć, prowadzonych przez pracownika muzeum, uczniowie rywalizowali ze sobą, starając się zdobyć jak najwięcej informacji o wybitnym romantycznym kompozytorze, ambasadorze muzyki i kultury polskiej na świecie. Zwiedzaliśmy muzeum także indywidualnie, słuchając muzyki Chopina, oglądając pamiątki stanowiące współcześnie żywą historię życia, działalności kompozytorskiej i pedagogicznej Chopina, zachwycając się liczbą zgromadzonych w muzeum zbiorów, jak również nowoczesnym, multimedialnym i interaktywnym sposobem ich prezentacji. W programie wycieczki znalazło się także Centrum Nauki Kopernik, jeden z niewielu w Europie i jedyny w Polsce nowoczesny ośrodek eksponowania osiągnięć minionej i współczesnej myśli naukowej i technicznej. Niezwykłych wrażeń wizualnych dostarczył Teatr Robotów, które wcielając się w role aktorów przedstawiły zjawisko wielowymiarowości rzeczywistości, w której funkcjonuje współczesny człowiek. W spektaklu poruszono wiele interesujących problemów z dziedziny matematyki, fizyki, optyki oraz informatyki. Spektakl teatralny Romeo i Julia w teatrze Buffo wzbudził ogromne zainteresowanie młodych widzów, którzy zdominowali wypełnioną po brzegi widownię teatru. Akcja Szekspirowskiej tragedii została przeniesiona we współczesne realia, bliskie współczesnej młodzieży i połączyła klasyczną konwencję teatru z nowatorskimi rozwiązaniami audiowizualnymi, tworząc niezwykły świat ludzkich pragnień, marzeń i wartości, ale także niepowodzeń, niespełnienia życiowego i różnorodnych problemów, które bliskie są nam, ludziom doby XXI w. Niebywałe doświadczenie intelektualne i duchowe, które nie pozostawia widza obojętnym na ogólnoludzkie problemy, wciąż aktualne i uniwersalne, nadające sens naszemu życiu.

Grzegorz Golec


17.01.2012 Obchody Dnia Patronów

Za nami jubileuszowe 10. obchody Święta Patronów Szkoły. Wyjątkowość tych uroczystości podkreślili absolwenci naszego gimnazjum, którzy obok obecnych uczniów wzięli udział w spektaklu pt. „Dwie ścieżki czasu”. Na scenie pojawiło się 23 bohaterów, zarówno współczesnych, jak i historycznych (m.in. Szymon Pawluk i jego rodzina, hrabina Łubieńska, ksiądz Jan Welinowicz). W naszym święcie uczestniczyli zaproszeni goście (m.in. ks. Jan Dzięga, ks. Bernard Błoński, dr Andrzej Szabaciuk, pan poseł Franciszek Stefaniuk, rodzina Szymona Pawluka), przedstawiciele mediów (Radio Lublin, Echo Katolickie, Tygodnik Podlaski, Słowo Podlasia, Wspólnota), rodziny uczniów, mieszkańcy gminy Drelów. Cieszymy się, że Dzień Patronów świętujemy w tak dużym gronie. Foto w galerii.

22.12.2011. Szkolna Wigilia

W ostatni dzień nauki przed feriami świątecznymi odbyła się w naszej szkole Wigilia Szkolna. Były jasełka przygotowane przez uczniów III B i ich wychowawcę, były kolędy, opłatek i życzenia. W tej miłej atmosferze rozpoczęliśmy ferie świąteczne. Foto w Galerii

11.12.2011. Szlachetna paczka.

Gimnazjum po raz drugi przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji Szlachetna
Paczka. Wspólnie ze Szkołą Podstawową w Drelowie przygotowano 18 paczek,
które dzięki pomocy Pana Marka Niestoruka zostały dostarczone do magazynu w Białej Podlaskiej. Trafią one do wielodzietnej rodziny z okolic tego miasta.
Serdecznie dziękujemy za pomoc!

05.11.2011 Mikołajkowy turniej halowej piłki nożnej.

Nasze gimnazjum było organizatorem mikołajkowego turnieju piłki nożnej . W turnieju uczestniczyły reprezentacje gimnazjów z Kakolewnicy, Dołhy, Rogoźnicy Łomaza i dwie drużyny z naszego gimnazjum. Po rozegraniu wszystkich meczów I miejsce zajęła reprezentacja naszego gimnazjum przed Gimnazjum z Kąkolewnicy i drugą drużyną z naszego gimnazjum. Czwarta była drużyna z Gimnazjum z Dołhy. Gratulujemy .


01.12.2011. Gimnazjalni aktorzy na wycieczce w Warszawie

Wieczorna Warszawa w świątecznych iluminacjach, „spotkanie” z Henrykiem Sienkiewiczem, Stanisławem Augustem Poniatowskim i Ignacym Paderewskim w podziemiach Katedry św. Jana, krótka, ale przejmująca lekcja historii przy Pomniku Powstańców Warszawskich, odczytanie fragmentu „Kamieni na szaniec” przy pomniku Kopernika – to atrakcje wycieczki z 1 grudnia. Ale największą z nich był niewątpliwie spektakl pt. „Alladyn Junior” w teatrze Roma. Sztuka pełna tańca, popisów akrobatycznych i efektów specjalnych (np. nad widownią latał najprawdziwszy dywan z dwójką bohaterów), z wyraźną puentą, że warto być sobą. Wrażenia z teatru zapewne pomogą nam w przygotowaniu styczniowego spektaklu o unitach. Dziękujemy sponsorom. Zdjęcia z wycieczki w galerii.

15.11.2011. SUKCESY NASZEGO TENISISTY STOŁOWEGO

Dużym sukcesem naszych zawodników Kamila Matysiaka i Dominika Marczuka zakończyły się zawody tenisowe rozgrywane na szczeblu między gminnym w Jelnicy. Dominik wygrał te zawody Kamil był drugi . Obaj awansowali do dalszej rundy rozgrywanej na szczeblu powiatu. Zawody powiatowe odbyły się w Sworach. Kamil zajął drugie miejsce i awansował do dalszej rundy rozgrywek. Zawody na szczeblu rejonowym odbyły się w Borkach Kamil zajmując tam czwarte miejsce awansował do rozgrywek na szczeblu wojewódzkim. Mistrzostwa województwa odbędą się 16 listopada -trzymamy kciuki za powodzenie.


15.11.2011. TRWAJĄ PRACE NAD KOLEJNYM SPEKTAKLEM

Już od początku października pracujemy nad nowym spektaklem o unitach. Będzie to już 10. nasze przedstawienie z okazji Święta Patronów Szkoły. Chcemy, by było wyjątkowe. Dlatego będzie się znacznie różniło od poprzednich dziewięciu. Na scenie zobaczymy obrazki z przeszłości, jak i współczesności; stąd tytuł sztuki „Dwie ścieżki czasu”. Aby efekty były jak niezapomniane, kontynuujemy współpracę z zawodowymi aktorami z Lublina – panią Bożeną i panem Jackiem Dragunami. Właśnie 14 listopada miały miejsce kilkugodzinne warsztaty teatralne, na których było i wesoło, i wzruszająco, i pracowicie, a przede wszystkim twórczo. Owoce naszej pracy zaprezentujemy na drelowskiej scenie 15 (niedziela) i 17 stycznia 2012 r. (wtorek). Serdecznie zapraszamy.


14.10.2011.Dzień Edukacji Narodowej

13 października 2011 uczniowie klasy IIIa przygotowali akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej złożyli nauczycielom życzenia. Następnym punktem programu było ślubowanie uczniów klasy I. Pierwszoklasiści musieli również wykonać różne, ciekawe zadania przygotowane przez uczniów klasy IIIa. We wszystkich konkurencjach pierwszoklasiści spisali się na medal .


13.10.2011. Wybory samorządowe

13 października 2011 odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego naszego Gimnazjum. Do głosowania przystąpiło 99 uczniów na 120. Oddano 97 głosów a 2 głosy zostały unieważnione. Nad przebiegiem głosowania czuwała komisja w składzie: Katarzyna Rudzińska, Łukasz Słupczewski, Joanna Ołtuszyk, Michał Wardziak, Diana Skiba i Katarzyna Borowik. Po przeliczeniu głosów Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego został Radosław Lotek z klasy III a, a zastępcą Karolina Gawłowska z klasy III a. Gratulujemy!!!

11.10.2011. Turniej piłki nożnej Coca-Cola Cup 2012

Reprezentacja naszego gimnazjum uczestniczyła w turnieju piłki nożnej Coca-Cola Cup 2012. Turniej został zorganizowany przez Gimnazjum w Kąkolewnicy. Nasza drużyna zajęła pierwsze miejsce remisując z reprezentacją Gimnazjum w Kąkolewnicy 1:1 i zwyciężając reprezentację Gimnazjum w Krzewicy 5:2. Gra naszej reprezentacji mogła się podobać, chociaż nie byliśmy zaliczani do faworytów tego turnieju. II runda tych rozgrywek odbędzie się 20.10.2011 w Białej Podlaskiej.

08.10.2011. Wycieczka do Siedlec

Miłośnicy przyrody i nie tylko uczestniczyli w festiwalu nauki w Siedlcach. pogłębiali swoja wiedzę z przyrody i jednocześnie miło spędzili czas przy ognisku zorganizowanym przez organizatorów Festiwalu.

07.10.2011 Wyjazd do kina

Prawie stu uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wyjeździe do kina Merkury w Białej Podlaskiej. Obejrzeliśmy film pt."1920 Bitwa Warszawska" wyprodukowany w technologii 3D. Doborowa obsada, wartka akcja i efekty specjalne przypadły wszystkim do gustu.

22.09.2011. Wycieczka do Lublina

Grupa uczniów z klas II i III uczestniczyła w pokazach fizycznych w Lublinie. Pokazy wywarły niesamowite wrażenie na uczestnikach wycieczki i zapadną na długo w pamięci. Uczniowie zwiedzali również obóz koncentracyjny na Majdanku i ogród botaniczny. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni.

01.09.2011 Rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego

1 września 2011 o godzinie 9,00 uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny. Uroczystości w szkole poprzedziła Msza św. w intencji uczniów nauczycieli i rodziców.

REKRUTACJA DO KLAS I

Świadectwa uczniów klas VI i zaświadczenia z OKE będą przyjmowane w sekretariacie Gimnazjum w Drelowie w dniach 27.06-30.06.2011 w godzinach od 9.00-12.00. <<< tutaj >>> znajdziesz wykazy podręczników do wszystkich klas na przyszły rok szkolny. Wykazy znajdują się również w oknie na parterze naszego Gimnazjum.

Zapraszamy wszystkich absolwentów szkół podstawowych


13-17.06.2011. Wycieczka do Krakowa

Uczniowie klas I i II uczestniczyli w wycieczce "Szlakiem Orlich Gniazd". Zwiedzaliśmy Kraków ,Wieliczkę, Ojcowski Park Narodowy, Zamek w Ogrodzieńcu. Pogoda sprzyjała ,humory dopisywał więc wycieczka była udana. Zdjęcia w galerii


16.06.2011. Zawody MDP

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze uczestniczyły w zawodach powiatowych w Łomazach . Chłopcy zajęli II miejsce , dziewczyny zajęły IV miejsce. Gratulujemy obu drużynom.

5-11.06.2011 ODWIEDZILIŚMY PIĘKNĄ I PRZYJAZNĄ FRANCJĘ

Spędziliśmy tydzień (5-11 maja) na niezwykłej wycieczce w zachodniej Francji. Wyjazd był formą nagrody dla 15 uczniów w ramach projektu pt. „Spotkanie skrzatów” dotyczącego międzynarodowej wymiany młodzieży. Podróż w obie strony odbyliśmy samolotem. Byliśmy zakwaterowani w rodzinach francuskich, natomiast dnie spędzaliśmy z francuskimi gimnazjalistami i młodzieżą z Jelnicy k. Międzyrzeca. Przygotowano dla nas różne atrakcje, np. wizyta w parku rozrywki, zwiedzanie średniowiecznych zamków, prace plastyczne wykonywane w niecodziennych warunkach, biegi na orientację po lesie, zakupy na rynku, odwiedziny w winnicy, pikniki. Francuzi urzekli nas swoją serdecznością i życzliwością. My staraliśmy się zachować nienagannie w każdej sytuacji, co nam się udało, o czym świadczyły słowa organizatorów wypowiedziane na pożegnanie. Francuzom podobał się nasz występ artystyczny, zostawili sobie na pamiątkę czapkę jednego skrzata. Spotkamy się za rok w Drelowie, bo to my w przyszłym roku będziemy gościć Francuzów u siebie. Postaramy się, aby rewizyta wypadła jak najlepiej. Dziękujemy organizatorom za tak wspaniałą wycieczkę
9-10 czerwca 2011

Uczniowie klasy III a i III b wraz z wychowawcami spędzili dwa dni w Serpelicach na obozie przetrwania. Podczas pobytu uczniowie wspólnie integrowali się grając w gry integracyjne, jak również brali udział w takich zajęciach jak strzelanie z łuku, strzelanie z wiatrówki, ćwiczenia na ściance wspinaczkowej czy paintball. Na pewno nikt też nie zapomni rejsu statkiem po Bugu. Mimo że pogoda się trochę popsuła wszystkim dopisywał humor.

2 czerwca 2011 IX English Song Festival.


W Drelowie odbył się IX English Song Festival. Naszą szkołę reprezentowały cztery uczennice: Iwona Marczuk, Karolina Gawłowska, Anna Szmuniewska i Patrycja Stefaniuk. Występ dziewcząt był udany i dwie z nich zostały wyróżnione. Anna Szmuniewska zajęła II miejsce śpiewając piosenkę pt. "Eye of teh tiger" a Patrycja Stefaniuk zajęła III miejsce z piosenka "Big big world". Gratulujemy!


28.04.2011.Nasze koło teatralne na wycieczce

Okazuje się, że zajęcia projektowe to nie tylko praca, ale także przyjemność. Mieliśmy okazję przekonać się o tym 28 kwietnia 2011 r. Tego właśnie dnia w ramach udziału w projekcie „Wiedza szansą na lepszą przyszłość” uczestniczyliśmy w wycieczce do Warszawy. Kapryśna wiosenna pogoda dla nas okazała się życzliwa; świeciło słońce i było ciepło. Główna atrakcją był spektakl w Teatrze Rampa, gdzie obejrzeliśmy musical pt. „Awantura w piekle”. Dwie godziny minęły niezwykle szybko. Podziwialiśmy aktorów, którzy zachwycili nas nie tylko grą aktorską, ale także śpiewem i sprawnością fizyczną. Kilkoro z nich znamy z ekranu telewizora. Mieliśmy też możliwość zwiedzenia Teatru Wielkiego. Zadziwił nas swoim ogromem, wielością pracowni, a przede wszystkim największą w Europie sceną. Szczęście nas tego dnia nie opuszczało, udało nam się bez wcześniejszej rezerwacji odwiedzić Centrum Naukowe Kopernik. Przez dwie godziny mogliśmy zabawić się w naukowców i samodzielnie wykonywać eksperymenty w różnych dziedzinach nauki. Mimo obiadu w restauracji, musieliśmy zakończyć wypad do stolicy odwiedzinami w Mac Donaldzie. No to do następnej wycieczki…


13.02.2011. Anioły i inni bohaterowie spektaklu z wizytą w Radzyniu

Zaproszono nas do Radzynia ze spektaklem „A w Horodku płaczą Anioły”. W niedzielę 13 lutego wystąpiliśmy gościnnie w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, gdzie proboszczem jest ks. Roman Wiszniewski – inicjator i autor pierwszych naszych sztuk o unitach. Mimo przejmującego zimna, widzowie dopisali. Kolejny raz przekonaliśmy się o sile oddziaływania unickiej tragedii, którą zaprezentowaliśmy. Ludzie nie kryli wzruszenia. Nas z kolei wzruszyły oklaski na stojąco. Czuliśmy się jak prawdziwi aktorzy. Przeprowadzono z nami wywiad i robiono zdjęcia (zobacz: strona internetowa sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podl.). A potem byliśmy gośćmi na plebanii u ks. Romana.


02.02 2011. Zajęcia na Uniwersytecie w Siedlcach

Uczniowie naszego gimnazjum wraz z gimnazjalistami z Sosnówki uczestniczyli w zajęciach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Wszyscy czuli się jak studenci wykonując samodzielnie doświadczenia w profesjonalnych laboratoriach według instrukcji udzielonej przez pracowników uczelni. Uczniowie z klas pierwszej i drugiej sporządzali roztwory o określonym stężeniu, z trzeciej zaś wykonywali doświadczenia i pisali reakcje otrzymywania soli.

01.02.2011. Listy Unitów z Syberii

Tegoroczne przedstawienie z okazji Dnia Patronów było oparte na listach Unitów z Syberii. Treść tych listów możecie przeczytać "tutaj"

19.01.2011. Konkurs "Poznajemy Ojcowiznę"

W dn.19 stycznia 2011 roku w Radzyniu Podlaskim odbyła się impreza turystyczna:,, Zima w mieście”. W ramach tej imprezy ogłoszono wyniki konkursu:,, Poznajemy Ojcowiznę” Wśród prac zbiorowych w kategorii gimnazjów I miejsce zdobyli: Dominika Strok, Anna Szmuniewska, Adam Szmuniewski i Piotr Szmuniewski za pracę pt.,, Szlakiem Unitów Drelowskich” wśród prac zbiorowych w kategorii szkół ponadgimnazjalych I miejsce zdobyli uczniowie i absolwenci naszego gimnazjum: Daniel Łajtar, Diana Łajtar, Monika Gmur i Monika Stańczuk za pracę:,, Zwyczaje i obrzędy na Bagnoszach pod koniec XIX wieku”

17.01.2011 Święto Patronów

Pierwszy dzień ferii rozpoczęliśmy uroczyście. Był to przecież 17 stycznia, a więc Święto Patronów naszej szkoły. Nie zawiedli uczniowie, którzy stawili się prawie w komplecie. Nie zawiedli też zaproszeni goście. Już przed godz. 10. 00 zapaliliśmy znicze i złożyliśmy kwiaty przed tablicą upamiętniającą męczeńska śmierć unitów za wiarę i język polski. Uroczystą mszę św. odprawił ks. rektor Seminarium Duchownego w Siedlcach – Henryk Hołoweńko. czytaj całość

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia


22.12.2010 Sukces naszych tenisistów

Zajęciem II miejsca i awansem do rozgrywek rejonowych zakończył się Powiatowy Turniej Drużynowy w tenisie stołowym w Sworach. Nasza drużyna wystąpiła w składzie :

Piotr Kozaczuk Kamil Matysiak i Dominik Marczuk

GRATULUJEMY


22.12.2010. Wigilia szkolna

W atmosferze zbliżających się świąt Bożego Narodzenia odbyła się nasza szkolna Wigilia. Uczniowie klasy IIIb przygotowali przedstawienie o tematyce świątecznej pt. "Bóg się rodzi wśród ubogich". Następnie każda z klas zaśpiewała przygotowane kolędy i pastorałki. Na zakończenie wszyscy łamali się opłatkiem składając sobie życzenia świąteczne i noworoczne.


22.12.2010 "Szlachetna paczka"

Samorząd Uczniowski włączył się w tym roku do ogólnopolskiej akcji "Szlachetna paczka". Uczniowie naszego gimnazjum chętnie pomogli potrzebującej rodzinie i w konsekwencji przygotowaliśmy 8 paczek. Paczki zostały dostarczone 18 grudnia 2010 do magazynu w Wisznicach, w czym pomógł nam pan Marek Niestoruk. Serdecznie dziękujemy!


21.12.2010. VI edycja Konkursu Ekologiczno-Przyrodniczego

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w VI edycji Konkursu Ekologiczno-Przyrodniczego. Marcin Oleksiuk zajął II miejsce , a Piotr Szmuniewski otrzymał wyróżnienie i zajął IV miejsce.

GRATULUJEMY


17.12.2010. Gwiazdkowy Turniej Tenisa Stołowego

17.12.2010 roku wspólnie z Drelowskim Stowarzyszeniem Sportowym został zorganizowany otwarty Turniej Tenisa Stołowego. Zawody rozegrano w dwóch kategoriach

-szkoły podstawowe

-kategoria open (w tej kategorii gimnazja)

W kategorii szkoły podstawowe wystąpiło 18 zawodników i zwyciężył w niej

Wojciech Matejek przed Hubertem Maksymiukiem i Pawłem Pietrukiem

W kategorii open wystąpiło 40 zawodników i w tej kategorii zwyciężył

Bartek Jaszczuk przed Kamilem Matysiakiem i Dominikiem Marczukiem

GRATULUJEMY


09.12.2010. Gwiazdkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej

09.12.2010 w Hali sportowej w Drelowie rozegrano Gwiazdkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej. W turnieju uczestniczyły reprezentacje: Gimnazjum w Rogożnicy, Gimnazjum w Dołdze , dwie drużyny z Gimnazjum w Łomazach oraz reprezentacje klas I, II i III naszego Gimnazjum. W turnieju zwyciężyła reprezentacja klas II naszego Gimnazjum przed reprezentacją Gimnazjum w Rogoźnicy i reprezentacją klas III z naszego Gimnazjum.

Gratulujemy.


02.12.2010 Tenis stołowy

02.12.2010 rozegrano drużynowe miedzygminne zawody w tenisie stołowym. W zawodach uczestniczyły :Reprezentacja Gimnazjum w Rogoźnicy i Gimnazjum w Drelowie. Turniej zakończył się zwycięstwem naszej reprezentacji wynikiem 3:1Nasza reprezentacja wystapiła w składzie :

Piotr Kozaczuk, Kamil Furman i Kamil Matysiak

Reprezentacja naszego Gimnazjum awansowała do Turnieju na szczebli powiatu. Gratulujemy.

23.11.2010. Wybory Samorządu Szkolnego

Zostały przeprowadzone wybory do Samorządu Szkolnego.

W wyniku głosowania

przewodniczącym został -Szymon Romaniuk - III a

zastępcą - Radosław Lotek - II a

skarbnikiem - Sebastian Strakłowiec - IIIb

Rozgrywki o mistrzostwo szkoły w Halowej Piłce Nożnej

Został zakończone rozgrywki w halowej piłce nożnej o Mistrzostwo Szkoły . w rozgrywka wzięli udział uczniowie ze wszystkich klas. Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce klasa IIIa -15 punktów

II miejsce klasa IIIb-12 punktów

III miejsce klasa I b -9 punktów

IV miejsce klasa IIa -6 punktów

V miejsce klasa IIb -3 punkty

VI miejsce klasa I a -0 punktów

GRATULUJEMY

Rozpoczęły się rozgrywki o Mistrzostwo Szkoły w koszykówce dziewcząt.


Sport w naszej szkole

W tym roku szkolnym nasi uczniowie uczestniczyli w rozgrywkach w tenisie stołowym:

7.10.2010- Zawody międzygminne w Jelnicy

I miejsce Kamil Matysiak

III miejsce Dominik Marczuk

10.10.2010 - Finał Powiatu Bialskiego w Sworach

II miejsce -Kamil Matysiak

18.10.2010 Zawody Międzyrejonowe Parczewie

VII- miejsce Kamil Matysiak

20.11.2010 Turniej o Puchar Wójta Gminy Drelów w Dołdze

I miejsce Kamil Matysiak

II miejsce Piotr Kozaczuk

III miejsce Kamil Furman


29.09.2010 Spotkanie z ks. Markiem Dziewieckim.

Uczniowie będą uczestniczyć w spotkaniu o godzinie 12.00 Nauczyciele będą mieli spotkanie o godzinie 15.00, a o godzinie 17.00 jest planowana w Kościele Parafialnym w Drelowie msza św. w intencji uczniów nauczyciel i rodziców. Wszystkich serdecznie zapraszamy.


01.09.2010. Rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego

1 września 2010 o godzinie 9,00 uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny. Uroczystości w szkole poprzedziła Msza św. w intencji uczniów nauczycieli i rodziców. Zdjęcia z uroczystości w galerii. 


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego